Wywieranie wpływu – za i przeciw

Rozwijalnia zaprasza na szkolenie: Wywieranie wpływu – za i przeciw, czyli pozytywne i negatywne aspekty wpływania na innych.

Wywieranie wpływu na innych to temat niezwykle kontrowersyjny. Nieustannie toczy się debata na temat etyki wpływania na innych. Często takie działania nazywane są manipulacją i oceniane jednoznacznie negatywnie. Bardzo często, niestety, narzędzia wpływu wykorzystywane są właśnie w negatywnym celu.

Wywieranie wpływu na innych ludzi to zestaw określonych technik, które mogą być zastosowane w pozytywnym lub negatywnym celu zależnie od intencji osoby, która tychże technik używa. Techniki te, podobnie jak większość przedmiotów codziennego użytku, mogą być groźne w “rękach” osoby, która ma złe zamiary.

Weźmy samochód. Przemieszczamy się nim w różne miejsca i to jest zdecydowanie pozytywne działanie. Jednak tym samym samochodem możemy kogoś przejechać, jeżeli przyświecają nam złe intencje. Przejechać intencjonalnie i z premedytacją.  Możemy także kogoś potrącić lub spowodować groźny wypadek, dlatego że nie mamy prawa jazdy, a mimo to zdecydowaliśmy się prowadzić auto.

Ten sam samochód, użyty z różną intencją, może służyć do różnych celów. Czy to, że samochód można wykorzystać jako narzędzie zbrodni oznacza, że powinniśmy zrezygnować z używania samochodów w ogóle? Auto jest narzędziem podobnie jak  techniki wpływania na innych. Umiejętne używanie przeróżnych narzędzi ułatwia nam życie i wspomaga nasz rozwój.

Techniki wpływu na innych można wykorzystać do:
– zmotywowania kogoś do pracy;
– zmobilizowania kogoś do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu;
– nakłonienia dzieci do pożądanych zachowań;
– namówienia ludzi do poparcia szlachetnych kampanii społecznych, np.: do honorowego oddawania krwi;
– kształtowania nowych standardów zachowań i społecznych postaw, np: segregowania śmieci, oszczędzania wody, energii elektrycznej.

Nieznajomość technik i wiedzy teoretycznej na temat wpływu wcale nie znaczy, że tego wpływu nie wywieramy. Bardzo często oddziałujemy na innych stosując techniki nieświadomie i intuicyjnie, a co tym idzie nieudolnie i szkodliwie.  Brak wiedzy przynosi zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku. Powody są co najmniej trzy:
–  nieznajomość mechanizmów nie zabezpiecza nas przed intencjonalnym wpływem wywieranym przez innych. Jesteśmy wobec takiego oddziaływania całkowicie bezbronni;
–  jesteśmy bezbronni wobec wpływu, który jest wywierany przez osoby, które również nie znają technik. Działają one intuicyjnie i wpływają na nas same o tym nie wiedząc;
– brak wiedzy pozbawia  nas kontroli nad wpływew, który my wywieramy intuicyjnie, niepoprawnie i być może nieetycznie, sami o tym nie wiedząc.

Brak wiedzy teoretycznej i nieznajomość technik oddziaływania przynosi same szkody, zarówno nam jak i innym. To jak prowadzenie auta bez prawa jazdy.  Można zrobić krzywdę wielu niewinnym osobom, a także sobie. Szkolenie: Wywieranie wpływu – za i przeciw przedstawia teorie i praktykę oddziaływania na innych. Uczestnicy zyskują cenną wiedzę i świadomość i po przebytym szkoleniu zupełnie inaczej patrzą na osoby zbierające datki na ulicy, na sprzedawców, na reklamy i na swoje zawodowe i prywatne relacje. Zdobyta wiedza i narzędzia wpływu dają możliwość wyboru i świadomość konsekwencji własnego i cudzego zachowania.

Podczas szkolenia Wywieranie wpływy – za i przeciw szeroko omawiamy sześć podstawowych mechanizmów oddziaływania na innych. Są to:
– reguła wzajemności,
– zaangażowanie i konsekwencja,
– społeczny dowód słuszności,
– autorytet,
– lubienie i sympatia,
– niedostępność.

Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych i szokujących rzeczy. Odpowiemy na pytanie, czy sama obecność człowieka w określonym miejscu już wywiera wpływ na innych. Powiemy także, czy trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje, żeby poważnie zagrozić zdrowiu niewinnej i przypadkowej osoby. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spojrzeć na siebie i innych przez pryzmat technik oddziaływania na ludzi.

Szkolenie: Wywieranie wpływu – za i przeciw trwa jeden dzień od 10.00 do 18.00 i odbywa się w Warszawie.

Szkolenie można zamówić pod numerem tel. 503 020 451 lub mailowo: kulikowska.sylwia@gmail.com

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

 

Facebook