Komunikacja międzyludzka

Rozwijalnia zaprasza na trening skutecznej komunikacji międzyludzkiej.

Komunikacja międzyludzka jest procesem niedocenionymi i często źle rozumianym. Nie przykładamy dużej wagi do  edukacji w tej dziedzinie. Uczymy się mówić, ale nie uczymy się mówić skutecznie. Słyszymy, ale nie słuchamy. Komunikacja wykracza daleko poza mówienie isłuchanie. Komunikujemy się z innymi nieustannie, w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy.

Są sytuacje, w których najsilniejszym i najwymowniejszym komunikatem będzie sama obecność, przybycie na uroczystość, na zebranie. W innych sytuacjach milczenie będzie komunikowało dużo więcej, niż słowa. Kiedy przestaje dzwonić do nas ktoś, kto miał zwyczaj dzwonić przynajmniej dwa razy w tygodniu, unikanie kontaktu również jest rodzajem komunikacji.

Komunikacja w miejscu pracy to:
– ubiór, fryzura, makijaż i biżuteria;
– stanowisko pracy, biurko lub gabinet – kolorystyka, porządek, osobiste akcenty, zdjęcia;
– słownictwo, np.: używanie specjalistycznej terminologii, slangu lub wulgaryzmów;
– kontakt wzrokowy;
– odległość między rozmówcami;
– punktualność;
– ilość i jakość poświęconego, drugiej osobie, czasu;
– zmywanie po sobie naczyń;
– częstotliwość kontaktów między osobami;
– ton głosu;
– chrząkanie, stękanie, wzdychanie, chichot, śmiech;
– mowa ciała;
– mimika;
– gestykulacja;
– wiele innych czynników.

Po głębszym zastanowieniu nasuwa się wniosek, że praktycznie wszystko co robimy lub czego nie robimy jest w pewnym stopniu komunikacją. Obecność innego człowieka sprawia, że zwykłe chrząknięcie przestaje być zwykłym chrząknięciem i może zostać różnie odebrane i zinterpretowane. Nie chodzi o to, żeby w obecności innych pilnować każdego słowa i uważnie planować każdy gest lub minę. Sednem jest świadomość. Sednem jest  uświadomienie sobie, że komunikacja jest ciągłym, wielopoziomowym i złożonym procesem.

Podczas treningu skutecznej komunikacji przyglądamy się sobie i innym przez pryzmat sygnałów, które wysyłamy werbalnie i niewerbalnie. Oglądamy siebie oczami innych i słuchamy, co mówią na nasz temat. Uczymy, jak uważnie słuchać i jak mówić, żeby druga osoba usłyszała dokładnie to, co chcieliśmy przekazać. Zmieniamy perspektywę patrzenia na siebie, na szefa, na klientów i mówimy, jak wprowadzić nowe standardy efektywnego porozumiewania się z innymi.

Trening komunikacji międzyludzkiej trwa jeden dzień od 10.00 do 18.00 i odbywa się w Warszawie.

Trening można zamówić pod numerem tel. 503 020 451 lub mailowo: kulikowska.sylwia@gmail.com

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

 

Facebook